wtorek 19 luty 2019
Hodowla Mastifland » 

Mastif Hiszpański

Mastif Hiszpański jest wielkim, masywnym i proporcjonalnym psem. Dobrze wyważony, bardzo mocny i muskularny.
Pierwszy z dokładniejszych opisów Mastifa Hiszpańskiego („Agricultura General”, Madryt, 1740 rok) podawał, że: „…głowa musi być duża, tak aby stanowiła jedną trzecią wielkości ciała, lub przynajmniej stwarzała takie wrażenie. Pysk powinien przypominać ludzką twarz, kufa ma być duża i bardzo szeroka. Fafle powinny być duże, tak aby zwisały ponad pysk. Oczy błyszczące i żywe, jakby rzucały iskry, ciemne, a nie jasne w kolorze. Szczekanie głośne i przerażające...”.
Pies bardzo inteligentny, niepozbawiony urody, obie te cechy manifestuje w ogólnym wyrazie. Jego zachowanie znamionuje pewność siebie, jednak znając swoją ogromną siłę nie nadużywa jej.
Wyjątkowo nieufny w stosunku do obcych, natomiast bezgranicznie oddany swojemu panu, łagodny i szlachetny wobec innych członków rodziny.
Są to wielkie psy. Nie ma określonej górnej granicy wzrostu, jeżeli jest harmonijne zbudowany, jego wysokość w kłębie dochodzi do 100 cm (takie są psy w naszej hodowli) przy wadze nawet do 120 kg.
Jego przeznaczeniem jest stróżowanie i obrona. Nie wymaga wielkiej ilości ruchu. Najchętniej leży w centralnym punkcie chronionego przez siebie terenu, leniwie obserwując, czy nic nie zagraża spokojowi i bezpieczeństwu jego pana.

Niech nikogo jednak nie zwiedzie to pozorne lenistwo. W sytuacjach koniecznych jest to nieprawdopodobnie zwinny, szybki i zdecydowany kolos, pewny sobie oraz siły jaką dysponuje.

Każde umaszczenie Mastifa Hiszpańskiego jest dopuszczalne, ale wyżej cenione jednolite jak żółte, płowe, czerwone, czarne, wilczaste, i czerwień jelenia, a także kombinacje tych kolorów, pręgowane i łaciate.


Dogs, Cats, Pets, Horses, Animal Care Jobs - GoPetsAmerica.com

Molosserworld

NewsletterAnna i Wojciech Kornak Podkowa Leśna, ul. Łosia 5a tel. 602 280 075 lub 602 225 275, e-mail
ostatnia aktualizacja: 19-02-2019, odwiedziło nas: 5286245